Through the Years

2016

Winner: Andrew Hutchinson (Pukekohe, Horticulture NZ)

Second: Jeanette Barker (Auckland, New Zealand Recreation Association)

Third: Paul Southan (Auckland, Landscaping New Zealand)

 

 


 

 

 

Unplaced Finalists

  • Cameron Price (Hastings, representing NZ Winegrowers)
  • Daniel Howard (Levin, representing NZ Plant producers Incorporated)

 

 

 

2015

Winner: Caleb Dennis (NZ Winegrowers)
Caleb is the Group Technical Officer for Craggy Range vineyards and is based in the Hawkes Bay.

Second: Tom Ferguson (Nursery and Garden Industry New Zealand)
Tom is a retail sales consultant at Southern Woods nursery in Christchurch.

Third: Karl Noldan (Amenity Horticulture supported by NZ Recreation Association)
Karl is the Curator of the Main Gardens at Wellington Botanic Gardens.

 

 

 

Unplaced Finalists

  • Kat Rennie (Florists NZ Inc, NZ Flower Growers Inc)
    Kat runs her own floristry business, Gypsy Rose in Christchurch with a focus on special occasion events and weddings.
  • Hamish Gates ( Horticulture NZ)
    Hamish is a carrot washline supervisor for A S Wilcox in Pukekohe.
  • Stefan Scott ( Landscaping New Zealand)
    Stefan is a Team Leader for Natural Habitats, a leading landscape company.

2014

Winner: Patrick Malley (Horticulture New Zealand). Patrick co-owns a kiwifruit and avocado orchard in Northland.

Second: Paul Robinson (NZ Winegrowers). Paul manages 160ha at Villa Maria vineyards in the Hawkes Bay.

Third: Nicolas Muir (Landscape New Zealand). Nic's with Artworks Landscapes Christchurch.

 

 

 

Unplaced Finalists

  • Sarah Fenwick (Amenity Horticulture, NZ Recreation Association). Sarah's a member of Delta Dunedin's amenity gardening team.
  • Jacqui Jones (Nursery and Garden Industry New Zealand). Jacqui's in Sales and Marketing at Invercargill’s Evandale Gardens.
  • Caitlin Thorburn (Florists of New Zealand Inc and NZ Flower Growers). Caitlin's with United Flower Growers in Christchurch.

2013

Winner: Kelly Jean Kerr (NGINZ). Kelly Jean is a senior sales assistant at Springvale Garden Centre in Wanganui.

Second: Eliza Whalley (NZ Recreation Ass’n-Parks and Gardens). A collections specialist for Downers, a company that contracts to Hutt City Council in Wellington.

Third: Ben James (Horticulture NZ). A  foreman for Mr Apple managing  apple and pear orchards in the Hawkes Bay.

Unplaced Finalists

  • Jessica Mills (Floristry NZ Inc). Jessica co owns a floristry business in Hawera
  • Blair Chicken (Landscaping New Zealand). Blair is a site foreman for Natural Habitats, an Auckland landscape company.
  • Matt Fox (NZ Winegrowers). Matt is  a vineyard manager for DW Briant Glencoe vineyards, Gisborne

Photo Gallery







2012

Winner: Braden Crosby (NZ Winegrowers). A viticulturist and winegrower for Borthwick Estate located in Carterton.

Second: Andrew Scott (Horticulture NZ). Andrew is an operations manager for Hewson Farms, Ashburton ( process potato, onion and mixed cropping farm).

Third: Karl Noldan (NZ Recreation Ass’n) is a team leader and curator for shrubs at the Wellington Botanic Gardens. 

Unplaced Finalists

  • Annika Horgan (Floristry NZ Inc) is a florist with her own business, Nectar Florist, in Canterbury.
  • Andrew Rae (Landscaping New Zealand) is a construction landscaper with Southern Landmarx in Cromwell.
  • Daniel Chong (Nursery and Garden) is a production foreman at Rainbow Trees in Ramarama.

Photo Gallery

2011

Winner: Ben Smith (Horticulture NZ). A procurement manager for Status Produce a subsidiary of T&G.

Second: Rangi Green (NZ Recreation Ass’n). An amenity gardener at the Auckland Botanic Gardens, Auckland.

Third: Paul Southan (Landscaping NZ). A foreman for Humphreys Landscaping in Auckland.

Unplaced Finalists

  • Jenn Noakes (Arboriculture). Is a part tiem arborist for a Dunedin Propoerty Management company.
  • Michael Scott (Nursery and Garden). Is a production manager in the family business, Scott Base Nurseries Whenuapai, Auckland.
  • Nick Paulin (NZ Winegrowers) is a vineyard a manager for Peregrine Wines, Cromwell.

Photo Gallery






2010

Winner: Stuart Dudley (NZ Winegrowers) a Marlborough Viticulturist for Villa Maria Estate.

Second: Dave Harris (NGIA) Production Manager at Thirkettle Nurseries in Nelson. A 12-hectare nursery specialises in a wide spectrum of container plants, from fruit trees to camellias.

Third:  Gareth Holder (Vege sector Hort NZ) ), is a technical field consultant for Abron Ltd, in the area of biological agriculture with a focus is on soil health, fertility and plant nutrients, in the Hawkes Bay. 

Unplaced Finalists

  • Jessica Mills, (Floriculture) is a partner in the Lovells Flowers 4 You, a florist situated on Hawera’s main street.
  • Jonathan Newby (Fruit sector Hort NZ) is employed at the family-run orchard, GD & MJ Hirst Partnership, Hawkes Bay. The company grows 10 varieties of apples and also blueberries on 70 hectares.
  • Marc Higgie (Arboriculture), manages his family’s 60-acre arboretum and  a six-acre public garden
  • Leigh Harrison (NZ Rec Ass’n) is on the grounds team at Waikato University as a ground keeper and gardener.
  • Alex Stuart (Landscaping NZ) works on the team at Total Landscape Creations, an Auckland company offering a wide range of residential landscaping, paving and structural services.

2009

Winner: Caine Thompson (NZ Winegrowers) is the Managing Director for Pyramid Valley Wines, North Canterbury.

Second: Erin Farrow (Landscaping NZ) a self-employed landscaper in Auckland.

Third: Pip McVicar (NGIA) a nursery manager specialising in ornamental conifer and shelter trees, Conifer Grove, New Plymouth.

Unplaced Finalists

  • Nigel McCartin (Vege sector Hort NZ),  the production manager at Oakley’s Premium Fresh Vegetables, Southbridge.
  • Sandra How (NZ Rec Ass’n- Amenity Horticulture) employed by the Hamilton City Council at the Hamilton Gardens.
  • Kevin McInnes (Fruit sector of Hort NZ), an orchardist for a 200-acre apple, pear and peach grower in Hawkes Bay.
  • Marc Higgie ( Arboriculture), of Wanganui, manages his family’s 60-acre arboretum and  a six-acre public garden.
  • Laura McGuire (Florists NZ Inc) a floral designer who owns a store specialising in native flowers and foliage.

2008

Winner: Jason Greene (NGIA), sales manager for Rainbow Park Nurseries.

Second: Jim Smith (Fruit sector Hort NZ) technical manager for Satara packhouses and orchards in the Tauranga region. Now working at Seeka Industries.

Third: Toby Potter (Vege sector Hort NZ) employed by Ginseng Growers in Te Puke, is now working for Aerocool, Te Puke.

Unplaced finalists:

  • Brandon Heslop (Arboriculture), an arborist for Spliceworks in Canterbury.
  • Darren Barrett (Landscaping NZ) landscape team leader for Natural Habitats in Auckland
  • Simon Bishell (NZ Winegrowers), a vineyard manager on the family farm in Blenheim
  • Amanda Fisher (Cut Flowers) site manager for a cymbidium cutflower property in Whangarei.
  • Jasmine Zimmerman (NZ Rec Ass’n- Amenity Horticulture) curator of the shrubs collection at the Wellington Botanic Gardens.

 

2007

Winner: Emma Taylor (NZ Winegrowers) is the company viticulturist with Villa Maria, Napier. Currently working part time on projects for Villa Maria and is a mother.

Second: Robert Humphries (Fruit sector Hort NZ) is an assistant site manager for Seeka Kiwifruit Industries Limited, Te Puke.

Third: Gavin Lodge (Landscaping NZ) works for Ground FX, a small landscape planning and garden development firm in Te Awamutu

Unplaced Finalists

  • Elena O’Neill (Arboriculture), is the Park Officer – Trees, with Dunedin City Council.
  • Meredith Guy (NGIA) group technical manager for the Pacific Wide Group exporting growing med, sphagnum moss and orchid bark.
  • Jeff van Rijen (Vegetable sector Hort NZ), is the production manager and co-director of the tomato growing company Rembrandt van Rijen, at Ohaupo, 16kms south of Hamilton.  
  • Louise Heller ( Floristry) is the owner of Bloom, a home-based business that specialises in Christchurch weddings.
  • Chris Vork (NZ Rec Ass’n - Amenity Horticulture) is a horticulture co-ordinator at Pukekura Park, which comes under the auspices of the New Plymouth City Council

2006

Winner: Marcus Wickham (NZ Winegrowers) a national vineyard manager for New Zealand Vineyard Estates (merged with Waipara Hills Wine Estate) owned vineyards and contract growers.  He now owns a company specializing in equipment to mechanize vineyard pruning.

Second: Gareth Holder (Vegetable sector Hort NZ) cropping field manager for J.M. Bostock Ltd in Hastings. Currently a technical field consultant for Abron Ltd, in the area of biological agriculture with a focus is on soil health, fertility and plant nutrients, in the Hawkes Bay.

Third: Carl Jaunay owns and operates his standard cymbidium orchid export business from 3,000 sq metres of glasshouses in Hikurangi, Northland.

Unplaced Finalists

  • Rewi Elliot, (NZ Rec Ass’n- Amenity Horticulture) is the manager at Otari Wilton’s Bush Native Botanic Garden. He is also responsible for the outdoor exhibits at Te Papa.
  • Shaun Vickers (Fruit sector Hort NZ) General Manager of Heritage Farm in Cambridge, Shaun is responsible for three organic crops including 10ha of Green kiwifruit, 4ha of plums and 3ha of asparagus, along with 26ha of apples.
  • Renee Amodeo (Floristry NZ Inc), Self employed. Owns and operates All that Jasmine Florist in Forrest Hill, Auckland.
  • James King (Arboriculture) is a general arborist and branch safety coordinator for Treescape in Wellington.
  • Erin Farrow (Landscaping NZ), a self-employed landscaper in Auckland.
  • Paul Jameson (NGIA) Nursery Manager for Waimea Nurseries, Nelson

 

2005

Winner: Dean Astill, fresh produce exporter for Turners and Growers in the Hawkes Bay. Dean received a sponsored place on the AGMARDT FAME course in 2007. Dean is now operates his own fresh produce company from the Hawkes Bay with a colleague from T&G.

Second: Paul Jameson, Nursery Manager for Waimea Nurseries, Nelson. He is responsible for up to 100 staff and producing around 500,000 fruit trees and 100,000 ornamentals annually.

Third: Nikki Taylor (NZ Rec Ass’n- Amenity Horticulture).  Now a mother and a part time lecturer at MIT School of Horticulture.

Unplaced finalists

  • Tyron Vakapuna (Arboriculture), Guardian Tree Services Palmerston North
  • Cameron McLean, Landscaping NZ, Morgan and Pollard Landscapes, Christchurch

 

 


Andrew Hutchinson
Young Horticulturist of the Year 2016

 

Join our Newsletter List

* = required information please
First name
*
Surname
*
Email
*
Company

 

Competition Partners




Thanks to the generosity of our sponsors the Young Horticulturist of the Year competition offers a fantastic range of prizes and awards. Check these out.

 

Donations

If you wish to make a one off gift to the competition or set up a regular donation/ gift by automatic payment, the RNZIH Education Trust bank account details are as follows:

  • Kiwibank Wellington
  • 38 9005 0683075 00

Please use your surname as the reference.

Many thanks for your kind donation.